Ø E-Ticaret Entegrasyonu Nedir?

Bir son eMarketer rapor o yıl toplam perakende harcama 14,6% oluşturan, 2020 yılında $ 4000000000000 ulaşmak için küresel perakende e-ticaret satışları tahmin ediyor. Ortalama bir Türk aile çevrimiçi $ 5,200 harcama yaptı.  

Siz, diğerleri gibi, e-Ticaret satışlarınızı agresif bir şekilde artırıyorsunuz. Büyüdükçe ve ölçekledikçe, hacmi yönetmek zorlaşıyor. Büyüyen bir marka olarak e-Ticaret sisteminiz, tüm farklı bölümleri yönetmek için diğer 3. taraf sistemlere ihtiyaç duyar, ancak bu sistemlerin birbirleriyle konuşmasını nasıl sağladığınız farklı bir hikâye.

Büyüme stratejinizin bağlı olduğu tüm farklı sistemleri düşünün. Halihazırda entegre değillerse, bunun iş modelinizi nasıl etkileyebileceğini düşünmeli ve işletmenizin neden entegrasyona ihtiyacı olabileceğini kontrol etmelisiniz. Zira sonuçları yeni dünya ticaretinde sizleri işin içinden çıkılmayan bir halin içine itecektir.

E-Ticaret entegrasyonu, e-Ticaret platformunuz ile muhasebe, envanter, satış, CRM ve pazarlamanın beş kritik bileşeni arasında bir veri aktarımıdır. e-Ticaret entegrasyonu, bir sürü zaman kazanmanıza ve basitçe ifade etmenize olanak tanır - verilerinizin her bir müşteri hesabı için herkesin erişmesine izin verecek şekilde aktarılması ve depolanması için yalnızca bir kez girmeniz yeterlidir.

Markanızın, aynı anda birden fazla kanalda dönüşüm gerçekleştiren çok sayıda müşteriye ayak uydurmasını ve bir işlemi tamamlamak için hangi kanallar kullanılmış olursa olsun, ürün transferinizin yolunu takip edebilmenizi sağlar. Bunların hepsi genel bir e-Ticaret stratejisinin bir parçasıdır.

Ø Düşüş

Bir marka e-Ticaret işlemi, farklı kanallardan gelen tüm siparişleri aynı anda ve sevkiyat siparişleri sistemini yönetemediğinde ve mevcut ürünün gerçek durumunu doğru göstermediğinde başarısız olabilir. Bu, müşterilerin kötü bir deneyim yaşaması için sistemin siparişleri yerine getirmemesine neden olabilir. Kötü deneyimler bugün kayıp müşterilere eşittir. 

Ø E-Ticaret Entegrasyonlarının Faydaları Nelerdir?

Web sitenizi diğer çevrimiçi satış kanallarınıza ve arka uç sistemlerinize entegre ederken şu avantajları elde edersiniz:

Manuel ve yinelenen girişi ortadan kaldırın

Birden çok sistem arasında veri alışverişi hızını artırın

Veri doğruluğunu iyileştirin

Envanteri tüm satış kanallarında senkronize edin

Kolayca daha fazla satış kanalı ekleyin

Artan satışları kolayca yönetin

Müşterinin satın alma yolculuğu boyunca müşteri bildirimlerini otomatikleştirin

Sistemler arasında gecikme süresi olmadan güncellemeleri hızlı bir şekilde daha verimli hale getirin

İş süreçlerini kolaylaştırın ve gereksiz adımları ortadan kaldırın

Değerli kaynakları serbest bırakın

Ø E-Ticaret Markanız İçin Potansiyel Bir Entegrasyon Projesi Belirlemenin Temel Öğeleri Nelerdir?

Manuel işlemlerle başlayın. Bir entegrasyonun gereksiz, yavaş veya sıkıcı adımları nasıl kaldırabileceğini ve kullanıcıya önemli girişimlere odaklanması için nasıl zaman kazandırabileceğini düşünün.

Sürtünmeyi azaltmanın yolları. Süreçleri sorunsuz ve daha az parçalı tutmak için sistem veya adımların sayısını azaltın.  

Kapalı döngü ilişkilendirme! İlişkilendirmeyi pazarlama ve satış çabalarına bağlamak için hangi temel veri noktalarının eksik olduğunu belirleyin. Bir entegrasyonun veri doğruluğunu ve kilit paydaşlar için kullanılabilirliğini iyileştirebileceği yolları düşünün.

Müşteri deneyimini, çapraz satışları ve yukarı satışları iyileştirmek için yeni fırsatlar yaratmak için tüketici davranışına ilişkin içgörüleri iyileştirin.

Yukarıdaki öğelerden biri veya daha fazlası belirlendikten sonra, başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz entegrasyonları oluşturmak için ekibinizle ortak olabilecek bir kaynağa ulaşma zamanı.

Bir entegrasyon gerçekleştirmeden önce dahili olarak gözden geçirmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bunlar, ihtiyaç duyacağınız entegrasyon türünü belirlemeyi içerebilir; yerel, bir Enabase aracının kullanımı veya özel geliştirme. Doğru teknolojiyi belirlemek, sistem gereksinimlerini oluşturmak ve bir uygulama ve eğitim planı hazırlamak için sizinle yakın çalışacak bir uzman bulun. 

Ø İhtiyaç duyabileceğiniz e-Ticaret entegrasyonlarından bazıları şunlardır:

CRM/ERP entegrasyonu – Her bir işlemin ana müşteri veritabanına bildirilmesi

Yetki tahsisi – Müşteri, ürününüzü satın alır ve yetki verilmesine ihtiyaç duyar

Sorunsuz kullanıcı deneyimi – Web sayfası markalama, özel etki alanları, önceden doldurulmuş sepetlere iletilen müşteriye özel veriler

Yetki doğrulama - Müşteriyi belirli bir ürünü satın almaya hak edin

Tek oturum açma – Müşteri her sisteme aynı anda giriş yaptı, siteniz ana, e-ticaret sağlayıcınız ise köle olmalıdır.

Veri dosyalarının barındırılması – Kimin İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanılacak, vergi bağlantısı üzerindeki etkisi

Entegrasyon, operasyonel verimliliğinizi artırırken, daha fazlasını kazanan yalnızca ekibiniz değildir. Müşterileriniz de daha iyi bir deneyim kazanacak. İş süreçlerinizi entegrasyon yoluyla otomatikleştirmek, müşteri deneyiminizin şu alanlarını iyileştirmenize olanak tanır:

Müşterilere tüm kanallarınızda eksiksiz, doğru, tutarlı ve anlayışlı ürün bilgileri sağlamak

Doğru envanter bilgilerinin sağlanması

Müşterilere, istedikleri ürünleri istedikleri zaman teslim edebileceğinize dair güven aşılamak

Zamanında ve faydalı müşteri hizmeti sunmak

Kolaylaştırıcı iadeler

Keyifli ve tekrarlanabilir bir alışveriş deneyimi yaratmak

E-Ticaret entegrasyonunun faydaları kendileri için konuşur. Ancak, bir e-Ticaret entegrasyon çözümünün uygulanması zaman ve kaynak gerektirir. Yardımcı olabiliriz.