Ø  Dış Kaynak " OUTROURCE OUTSOURCING " nedir ne anlama gelir ?

Dış kaynak kullanımı (eleman kiralama) olarak adlandırılan outsourcing, kuruluşların gereksinim duydukları iş süreçlerini kendi dışında uzman bir kuruluşa emanet etmesi anlamına gelmektedir. Dış kaynak kullanımı sayesinde, kurum içi işbölümü uzman kurumlara aktarılmakta ve bu şekilde iş yoğunluğu yaşayan firma etkin bir maliyet ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Firma ise tamamen kendi sektöründe uzmanlaştığı konular üzerine eğilebilmekte, iş verimliliğini üst seviyelere çıkarabilmektedir.

Ø Dış Kaynak " OUTROURCE " personel kullanmanın faydaları ?

ü Operasyonel verimlilik sağlıyoruz (yani firmanızın IT ihtiyaçları yerine ana faaliyetleri ile ilgilenmesine imkan tanıyoruz)

ü Personel yedeklemesi standart (çalışma süresince personelin izin hastalık resmi tatil dönemlerinde yerine uzman personel sağlıyoruz)

ü Para ve zaman tasarrufu sağlıyoruz (aday ilan maliyetlerinizi sıfırlıyoruz. İlan verme, görüşme, eleme ve işe alım sürecini ortadan kaldırıyoruz)

ü Destek maliyetinizi sabitliyoruz (sağlık sigortası, kıdem ve ihbar tazminatı ve çalışana sağlanacak yan haklar için oluşacak tüm giderlerinizi biz üstleniyoruz)

ü Hizmet alarak vergi indiriminden faydalanıyorsunuz (sizin için bir operasyon gideri olan bilgi işlem destek personel maliyetini, faturalandırılmış bir hizmet olarak sunuyoruz)

ü Personel kalitesini koruyoruz (iletişimi güçlü, teknik bilgisi yüksek, ingilizce iletişim kurabilen ve sektör deneyimi bulunan personeller ile hizmet veriyoruz)

ü Operasyonunuzu sahipleniyoruz (destek personelimizi arka plandaki uzman ekibimiz ile destekliyor ve hizmet kalitesini ölçümlüyor ve raporluyoruz)

ü Personel değişim hakkı standart (personel performansından memnun kalınmaması durumunda değişim talep edebilirsiniz)

ü Part time ve proje personeli alternatifi sunuyoruz (alacağınız destek için tam zamanlı elemana ihtiyacınız yoksa part time ya da proje personeli talep edebilirsiniz)

ü Bedelsiz uygulamalar ile katma değer sağlıyoruz (hizmet kapsamında size sağladığımız bedelsiz data yedekleme, bilgisayar performans ve takip ve alarm uygulamaları, sunucu takip uygulamaları, envanter yönetim uygulaması vb. katma değerler ile yatırım maliyetlerinizi düşürüyoruz)

ü Bilginin devamlılığını sağlıyoruz (edindiğimiz deneyim ve bilgiyi dokümante ederek sizinle paylaşıyor ve operasyonunuzun sürekliliğini sağlıyoruz)

ü Bilgilerinizi, güvenlik ve gizlilik sözleşmemiz ile koruyoruz (güvenliği ve gizlilik ilkeleri konusunda, size güvenlik gizlilik sözleşmesi çatısı altında hizmet veriyoruz)

Ø IT Destek ve Bakım Hizmetleri

18 yıldır, 50 ve üzeri personele sahip işletmeler için tam zamanlı ve yarı zamanlı IT destek personeli tedariği yapıyor, buna paralel olarak tam zamanlı personel ihtiyacı bulunmayan 5-50 aralığında çalışanı bulunan işletmeler için ise haftalık ya da aylık ziyaret yöntemi ile kullanıcı destek hizmetlerini alanında uzman personelimiz ile müşterilerimize bir hizmet olarak sunuyoruz.

·       Tam zamanlı ve yarı zamanlı it destek personeli tedariği,

·       Sunucu (server) kurulum, yönetim ve desteği

·       Kullanıcı bilgisayarlarının kurulum, yönetim ve desteği

·       Yedekleme ünitesi (backup) kurulum, yönetim ve desteği

·       Yazıcı kurulum, yönetim ve desteği

·       Güvenlik duvarı (firewall) kurulum, yönetim ve desteği

·       Kablolo kablosuz ağ (network) kurulum, yönetim ve desteği

·       İnternet erişim sorunlarının çözümü

·       Mobil telefon desteği

·       Email hesap kurulum, yönetim ve desteği

·       Hasarlı disk yada silinmiş data kurtarım hizmeti

·       Envanter (asset) sayım ve takibi

·       İşe yeni başlayan çalışanlarınız için cihaz kurulum desteği

·       Şirketinizde özel olarak geliştirilmiş uygulamalar için destek hizmeti

·       Donanım tedarik hizmeti

Ø Bu hizmetleri, servis ve tedarik adı altında iki farklı model ile sağlıyoruz.

·       Servis modeli: Yukarıda bahsettiğimiz kalemlerin tamamı için ihtiyaca bağlı olarak yerinde ya da uzaktan it destek hizmeti çözümleri uyguluyoruz. Bu hizmet için, hız, kalite ve müşteri memnuniyeti hedeflerimizi servis seviye sözleşmeleri ile garanti altına alarak, uygun sabit fiyatlandırma modeli ile size sunuyor, yönetiyor ve raporluyoruz.

·       Tedarik modeli: Yukarıda bahsettiğimiz kalemlerin her biri için, tam zamanlı ya da yarı zamanlı uzman personelin mesai saatlerinize uygun şekilde şirketinizde sürekli hizmet vermesini sağlıyoruz. Tedarik modelinde de, servis modelinde olduğu gibi, sunduğumuz IT destek hizmeti için hizmet hızı, kalitesi ve müşteri memnuniyeti hedeflerimizi servis seviye sözleşmeleri ile garanti altına alarak, uygun sabit fiyatlandırma modeli ile size sunuyor, yönetiyor ve raporluyoruz.

IT destek ve yönetim hizmetlerini servis ya da tedarik modellerinden biri ile devam ettirmeniz, müşteri memnuniyeti oranlarını yakalamanız ve temel sorumluluğunuz olmayan IT operasyonunu temel iş kalemleriniz arasından çıkartmanız için bir fırsat olacaktır. Bu değişiklik için en doğru zaman bugün olabilir;

Ø Periyodik Bakım Hizmeti

Periyodik bakım hizmetini alan müşterilerilerimize, sözleşme kapsamındaki server ve client ürünleri için sözleşmede belirten aralıklarda genel bakım hizmeti sağlıyoruz. Periyodik bakım sırasında cihazların kontrollerini yapıyor, varsa arızalarını gideriyor, fiziksel bağlantılarını kontrol ediyoruz. Bu sayede arızaya sebep olabilecek durumların önüne geçerek iş devamlılığını sağlıyoruz.

Ø Destek Modellerimiz:

·       Ayda 1 gün düzenli ziyaret ve hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında uzaktan destek hizmeti

·       Her 2 haftada 1 gün düzenli ziyaret ve hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında uzaktan destek hizmeti

·       Her hafta düzenli ziyaret ve hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında uzaktan destek hizmeti

·       Haftanın 5 günü ofisinizde sabit bir personel bulundurulması

·       Ya da sizin belirleyeceğiniz esnek zaman aralıkları